Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Detský domov v Rimavskej SoboteHľadať
 
 

Canisterapia 2018

obrázok

obrázok„Pomocná labka v detskom domove, program podporený Nadáciou pre deti Slovenska, grant Hodina deťom

Pes sa často uvádza v spojení "najlepší priateľ človeka". Deti v našom detskom domove na začiatku svojho života nemali najlepšie nič, ani priateľa, ani rodiča, ani prostredie, ktoré by ich od útleho veku formovalo tak, aby sa cítili ako hodnotní ľudia. Naše deti sa nenaučili, že dotyky s druhým môžu byť aj príjemné, neohrozujúce, že ich pocity sú dôležité, že sa nemusia len báť, či byť smutné, ostražité a pripravené na to, čo sa doma bude diať. Keďže s človekom bol kontakt v minulosti ohrozujúci, v detskom domove sme skúsili kontakt so psom prostredníctvom odbornej spolupráce s canisterapeutickým tímom. Kontakt dieťaťa so psom sa ukázal malý krok za krokom ako liečivý, pomáhajúci, saturujúci bezpečné dotyky a dokonca posilňujúci sebadôveru detí, no v tomto dlhodobom procese sme zatiaľ len na jeho začiatku a pre pokračovanie sme potrebovali finančnú pomoc. Canisterapia v detskom domove začala od septembra 2017, kedy sme nadviazali spoluprácu s canisterapeutickým tímom  z občianskeho združenia Physiocanis a náklady na terapiu dokázali hradiť s pomocou Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.

Do terapeutického procesu boli zapojené vybrané deti so syndrómom CAN, zanedbávané, pre ktoré bol ľudský dotyk bolestivý. Zvolili sme cestu kontaktu so zvieraťom, ktorý bol pre nich na začiatku terapie ťažký, no postupne sa naučili regulovať kontakt (dotyky) sami svojou vôľou, súrodenci ktorí boli voči sebe agresívni dokázali cez prácu so psami postupne spolupracovať a menej na seba útočiť. Ide o pomalé pokroky, no ukazuje sa, že cez psov si dokážu saturovať zanedbaný alebo traumatizujúci kontakt s rodičom, no je potrebné v práci pokračovať. Finančnú pomoc sme sa preto rozhodli hľadať cez Nadáciu pre deti Slovenska, ktorá vyhlásila grantovú výzvu Hodina deťom a boli sme úspešní.

Organizačne canisterapiu zabezpečujú psychologičky, v spolupráci so vzťahovými vychovávateľmi, canisterapeutmi a samotnými deťmi, ktoré sú aktívnymi účastníkmi canisterapie. Po absolvovaní jednej hodiny canisterapie, deti dostanú domáce úlohy,obrázok ktoré majú do ďalšej hodiny naplniť a vychovávatelia zase odporúčania ako s deťmi pracovať.

Jedno stretnutie v praxi vyzerá nasledovne – do centrálnej budovy po pripravení miestnosti na terapiu prichádza canisterapeutický tím, zároveň vychovávateľ vo vzťahu s dieťaťom, ktoré canisterapiu podstupuje. Počas hodiny je vzťahový vychovávateľ neustále prítomný, pozoruje prácu s dieťaťom a tiež odporúčania terapeutov, ktoré zapracováva do výchovnej práce. Po ukončení sa ku konzultácií pridáva psychológ a spolu s canisterapeutom, pedagógom konzultujú pokroky, odporúčania pre ďalšiu prácu.

Vďaka Nadácii pre deti Slovenska a konkrétne grantovému program Hodina deťom, náš projekt „Pomocná labka v detskom domove”, môže pokračovať naďalej a to konkrétne v období od 1.septembra 2018 do 31.marca 2019. Hodina deťom podporila náš Detský domov finančným grantom vo výške 1686€, za čo sme im veľmi vďační a najvďačnejšie sú naše deti, ktoré môžu v programe pokračovať.

 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

páči sa vám náš web
 
 
88

 
 
 
15

 
 
 
15

 
webygroup
ÚvodÚvodná stránka